30/1 2012

Indstilling til Publicistprisen: Lone Kühlmann

Hermed foreslår vi, at journalisten Lone Kühlmann modtager Årets Publicistpris 2012. Lone Kühlmanns karriere lever så rigeligt op til fundatsens krav om, at prisen skal gives “for en mangeårig, fremragende indsats”. Lone Kühlmann er en veloplagt og velskrivende debattør og en engageret og vidende journalist. Hun har bevæget sig på alle niveauer og platforme i mediebranchen – båndpige i DR, elev i Nykøbing F., udenrigsjournalist på TV Avisen, chefredaktør på Alt For Damerne, formand for TV2s bestyrelse, kommentator i Information og Politiken, foredragsholder og forfatter til adskillige bøger. Altid båret af et skarpt vid og et godt lune. Lone Kühlmann er 66 år og i fuld sving. Til foråret udgiver hun sammen med gerontologen Henning Kirk bogen “Afskaf alderdommen – bliv i de voksnes rækker”.

Hun skal have Publicistprisen 2012.

Med venlig hilsen
Lisbeth Nebelong og Ann Mariager

Møder og rejser

Navne

Nyheder

Bliv medlem

Bliv medlem af Danmarks mest interessante klub for medie- og pressefolk.
Bliv medlem af publicistklubben

Læs om Publicistprisen

Om publicist klubben

om

Publicistklubben er Danmarks ældste og mest levende presseklub. Den blev oprettet i 1880 som “Journalistforeningen i Kjøbenhavn” og var allerede omkring århundredeskiftet en betydningsfuld sammenslutning for alle journalister uanset politisk tilhørsforhold.

Bliv medlem

Publicistklubben er for folk med journalistik og kommunikation som erhverv.

Som medlem får du mulighed for at deltage i vores arrangementer, møde menneskerne i orkanens øje og deltage i vores velfungerende netværk.

Kontingentet er 840 kroner om året. Medlemmer, der bor uden for Sjælland eller Amager, betaler halv pris. Medlemmer med bopæl i udlandet betaler 170 kroner om året.

Her bliver du medlem

Emneord

Denne oversigt giver et overblik over hvilke emner, der oftest behandles på publicist klubbens hjemmeside. Klik på et ord for at se artikler om dette emne.